Da li su subvencije za privredu dovoljne za opstanak firmi?

Bez autora
Apr 21 2025

Vlada Federacije BiH je za pomoć poslodavcima u februaru ove godine dodijelila 11,7 miliona KM i to za ukupno 16.741 korisnika.

Kako su naveli iz Vlade FBiH, ovo je učinjeno s ciljem održavanja postojećih radnih mjesta za februar 2025. godine.

"Dio ovih sredstva u iznosu od 2.257.550 KM dodjeljuje se za 3.045 korisnika kojima je usvojen prigovor na Odluku o utvrđivanju konačne liste korisnika finansijske pomoći za januar 2025. godine. Odlukom se utvrđuje konačna lista korisnika finansijske pomoći privatnim poslodavcima, obrtima i ostalim samostalnim djelatnostima za februar 2025. godine i iznos dodijeljenih sredstava po Uredbi o mjerama finansijske pomoći privatnim poslodavcima, obrtima i ostalim samostalnim djelatnostima u Federaciji BiH s ciljem održavanja postojećih radnih mjesta u ovoj godini", kazali su iz Vlade FBiH.

Kako je obrazloženo, razlog za donošenje ove odluke je sprovođenje uredbe, koja za cilj ima održivost, očuvanje postojećih radnih mjesta i osiguranje podrške likvidnosti  privatnim poslodavcima, obrtima i ostalim samostalnim djelatnostima u 2025. godini.

Ipak, znamo da je početkom godine povećana minimalna plata na 1.000 KM, odnosno 381 KM.

Tako su i doprinosi na plate povećani za nekoliko stotina KM.

Prostom matematičkom računicom, ako podijelimo 11,7 miliona KM sa 16.741 korisnika, svako preduzeće je dobilo prosječno po oko 700 KM.

Pitali smo jesu li subvencije rješenje za povećanje izdvajanja privrede i da li je to dovoljno za opstanak firmi.

Mirsad Jašarspahić, potpredsjednik Privredne komore FBiH, kazao je za "Nezavisne novine" da su uslovi u kojima se nalaze kompanije, s obzirom na globalni, ali i na lokalni uticaj, zaista teški.

"Mijenjanju se uslovi poslovanja iz sedmice u sedmicu kada su u pitanju glavna izvozna tržišta naših kompanija. Konkurencija postaje sve veća. Ne možemo reći da smo dovoljno učinili kao država da bismo našim kompanijama obezbijedili dovoljno dobru poziciju u globalnim lancima snabdijevanja. Ipak, svaka vrsta pomoći privredi je dobrodošla. Mi smo mala, veoma zavisna ekonomija. Treba podržati i pohvaliti svaku vrstu podrške. Smatram da privrednici u BiH zaslužuju podršku šireg fronta, u svim segmentima poslovanja, pomoći, traženja i alternativnih tržišta, podrška dobrim kreditnim aranžmanima za nabavku opreme i tako dalje", istakao je Jašarspahić.

Na pitanje da li su subvencije dovoljne i da li je dodatno smanjenje doprinosa rješenje, Jašarspahić odgovara da, ako se žele privući domaći i strani investitori, mora se imati sistemski pristup.

"To su smanjenje poreza i doprinosa kako bi rad bio što manje opterećen i postao konkurentan na tržištu BiH. Kada se nudi neko područje kao konkurentno, nudi se koliki su porezi, doprinosi, kolika je cijena struje, koliki su porezi na dobit i ostalo", istakao je Jašarspahić.

Admir Čavalić, ekonomista i predsjednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, istakao je da je evidentno da postoje veliki subjekti koji povlače značajan broj sredstava i to po nekoliko stotina hiljada KM.

"Takođe, predškolskim privatnim institucijama je onemogućeno da koriste ta sredstva, taj sistem, iako važi za transparentan, jednostavan, i vodi ka automatizmu, mislim da neće dati značajnije rezultate i on to može samo kratkoročno. Skeptičan sam da će na duže vrijeme to dati rezultate. Mišljenja sam da bi mnogo bolja alternativa bila da se dodatno spuste doprinosi. Subvencije iskrivljuju stvarno stanje, jer mi ne znamo koliko će korisnika zadržati radnike nakon što prestanu subvencije", naglasio je Čavalić.

Podsjećamo, Vlada FBiH je nedavno smanjila stope doprinosa za 5,5 odsto, odnosno sa 41,5 na 36 odsto.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik